Найменування організатора громадського обговорення:
Великовисківський ліцей Мар’янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області
найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події:
Великовисківський ліцей Мар’янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області
Ім’я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі:
Леонід Тендюк
обґрунтування пропозиції:
Тендюк Леонід Михайлович- український поет, прозаїк, мариніст, фантаст, мандрівник, публіцист та перекладач . Лауреат літературної премії ім. Л.Українки (1992) за Вибрані твори у двох томах і збірку «Смерть в океані», премія імені В.Сосюри (2008) за поетичні твори, Член Спілки письменників України(з 1992 р.)
Леонід Михайлович Тендюк народився 3 березня 1931 року в с. Володимирівка Великовисківського району Кіровоградської області Одеського округу. На даний час – с.Володимирівка, Кропивницький район Кіровоградської області.
Десятирічку закінчив в селі Велика Виска.
Він завжди пам’ятав цю школу: в 2011 році подарував школі декілька книжок з дарчим написом: « Де б я не був, згадував з любов’ю нашу школу… Були тяжкі роки, але ж які щасливі. Нехай же вам завжди світить сонце щастя.» Л.Тендюк.
Захоплення поезією почалося ще в школі, тоді ж почав писати вірші.
Перші вірші його були надруковані в газеті «Кіровоградська правда» 1947 року. ( Стаття «Леонід Тендюк – на широтах української поезії, романтики, пригод і фантастики» Наталія Мельниченко, Науковий співробітник КЗ «Літературно-меморіальний музей І.К. Карпенка-Карого м. Кропивницького»)
За спогадами Товстоган Г.К. свою трудову діяльність він розпочав у Великій Висці кореспондентом районної газети «Ленінська правда» ( на той час – це Великовисківський район)
Після закінчення школи вступив на факультет журналістики Харківського університету, згодом перейшов до Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. Факультет журналістики Київського університету закінчив 1956 році.
Після закінчення працював літературним працівником у відділі літератури та мистецтв газети «Молодь України». Активно виступав з нарисами, фейлетонами, публіцистичними статтями.
Одного разу редакція газети відрядила молодого журналіста на Далекий Схід, до моря. І він залишився працювати там деякий час. Адже про далекі видноколи, моря та океани мріяв змалку, з тієї миті, коли ще школярем побачив екзотичний малюнок джунглів Нової Гвінеї. Спочатку був стрільцем на звіробійній шхуні (тоді цей промисел не був заборонений), потім матросом гідрографічного судна. Ті плавання знайшли відображення у повістях «Одіссея східних морів», «Земля, де починаються дороги», «Останній рейс Сінтоку-мару» Ходили на південну півкулю Землі, до архіпелагу Пуамото і Фіджі, атолів в Еніветок і Бікіні.
З 1961 по 1968 рр. брав участь у декількох далеких експедиціях на суховантажах «Острозька» і «Оренбург», гідрографічному судні в якості матроса І класу і рульового. На кораблях «Юлій Шокальский»,
«Олександр Воєйков» і «Витязь» ходив у рейси до Японії, островів Фіджі, Нової Гвінеї, В’єтнаму, США, Канади, Індії, Пакистану і Австралії. Побував більш, ніж на п’ятдесяти островах. У канадському порту Ванкувер відбувся його перший літературний вечір для земляків-українців. Відвідав атол Бікіні у Тихому океані після випробування там американської водневої бомби.
Зустрівся з українкою, яка волею долі стала королевою Західного Самоа.
Про ті подорожі письменник розповів у повістях «Шукачі тайфунів», «Полінезійське рондо», «Альбатрос — блукач морів». А трилогія «Експедиція Гондвана» (повісті «Викрадення», «Голова дракона», «Слід «Баракуди») — це результат поїздки Л. Тендюка у В’єтнам, подорожей до архіпелагу Чагос. Усі ті карколомні пригоди, що трапляються з дійовими особами творів письменника під водою у морях, в океані, на острівних суходолах, частіше відбувались насправді, ніж були авторським вимислом. Адже, як казав Леонід Михайлович, «портретів з уяви я не пишу». Усі морські рейси були цікавими та відповідальними, фізично навантаженими. Бо після морської вахти Леонід Михайлович ставав на нічну письменницьку «вахту». Письменник є автором близько тридцяти книжок, що виходили немалими тиражами, адже користувались і користуються популярністю у читачів. Він є автором прекрасних поетичних збірок, серед яких «Полечко-поле» (його перша поетична збірочка, 1961 рік ), «Голос моря і степу», «Стамбульські провулки».
Олесь Гончар, виступаючи на V з’їздів письменників України,
зазначив, що «Леонід Тендюк - наш мореплавець і один з найяскравіших мариністів» [Тендюк Л.М. Голос моря і степу: Поезії- К.: Дніпро, 1981c.4].
Своїми творами письменник-земляк прославляв наш рідний край, доводячи, що степовики можуть бути і вправними моряками. Поезії автора властиві глибокий ліризм і образність. В одному із листів, який зберігається у фондах літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого, Л. Тендюк писав: «Кіровоградщина чудесна, вона
чудесніша за всі країни на світі! Які там в степах маки! Як пахнуть пологі вибалки чебрецем. І кожна козацька могила таїть історію нашої праминулої героїки…» .
Леонід Тендюк – унікальна постать в українській літературі. Досить сказати, що в морській державі Україна – це мало не єдиний відомий мариніст.
В 2021 році Заснована Всеукраїнська літературна премія в галузі літератури та фантастики «Експедиція» імені Леоніда Тендюка
Суб’єктів, що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події:
- Національна спілка письменників України. Клопотання № 13/01-01 від 28 січня 2021 р.
- Національна спілка краєзнавців України, Кіровоградська обласна організація. Клопотання № 7/2021 від 16 лютого 2021 р.
строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників, поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму для подання пропозицій (зауважень):
пров. Шкільний 1, с.Велика Виска Новоукраїнського району, vviska@ukr.net в довільній формі протягом 2 місяців з дня оголошення громадського слухання. Строк приймання пропозицій - 30 днів
місцезнаходження та (або) адресу електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення;
пров. Шкільний 1, с.Велика Виска Новоукраїнського району, vviska@ukr.net в довільній формі протягом 2 місяців з дня оголошення громадського слухання.
прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення: Бердник Тетяна Миколаївна
строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, опрацювання організаторами громадського обговорення висловлених пропозицій (зауважень) щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та проведення аналізу поданих пропозицій (зауважень);
узагальнення та оприлюднення результатів громадського обговорення:
протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) на сайті Великовисківського ліцею
Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь у громадському обговоренні щодо присвоєння Великовисківському ліцею Мар'янівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області імені Леоніда Тендюка